Plekkide eemaldamine
Plekkide puhastamisel tuleb kõige enne selgusele jõuda, milline aine on selle pleki tekitanud. Ei teata seda, siis tuleb plekk alul katsuda kõrvaldada sooja veega. Ei mõika see, siis katsutagu piirituse või bensiini mõju. Puhastamisel on soovitatav enne riidelapil või nähtavale mittetuleval kohal proovida tagajärgi, et mitte kogu riiet rikkuda.
Pleki saamisel tuleb võimalikult kohe asuda ta kõrvaldamisele. Nii kaua, kui veel plekk värske, on teda kerge kõrvaldada, peaagu kõik plekid kõrvalduvad kiirel ning asjatundlikul puhastamisel. Värskeid plekke võib kõige kodusemalt ning tagajärjekamalt kõrvaldada riidelapi või puuvillatuti ning vee abil, niisutades ja õrnalt ümarguselt hõõrudes ning siis paraja kuuma triikrauaga pressides läbi kuiva riide, kuni kuiv ja plekk kadunud.
Kuivanud ja vananenud plekkide kõrvaldamiseks peab tarvitama juba keemilisi vahendeid, mis aga tihti mõjuvad halvasti rõivale. (Keedu- ja majapidamisraamat, 1937)
Allolevad näpunäited pärinevad 1930ndate aastate ajakirjadest Maret ning majapidamisraamatuist.
RASVAPLEKID
Värske, kuivamata plekk hõõruda palava pehme vee ja seebiga puuvillatuti või pehme lapi abil ümarguselt kuni kõrvaldumiseni, kastes aegajalt hõõrumisabinõud vette, ning kuivaks pigistades veel edasi puhastada. Hõõruda võimalikult mõlemalt poolt. Niipea kui plekk enam-vähem kadunud, katta see koht pehme riidega ja triikida paraja kuuma rauaga kuivaks.
Samuti võib rasvaplekile asetada valge kuivatuspaberi ning kuuma rauaga üle triikida.
Rasvaplekke mustast riidest võib kõrvaldada kohvi ja nuuskpiirituse abil (mõlemaid ühepalju), riidelapp või puuvillatutt kasta mainitud sekku ja hõõruda enne hüvi-, siis pahupoolt, kuni plekk kaob.
Sametist saab rasvaplekki välja võtta kotikesse pandud kuuma liiva abil.
Heledal mööbliriidel tuleb rasvaplekk küllaldaselt üle raputada kuumendatud kartulijahuga (jahu ei tohi muutuda aga pruuniks). Seejärel hõõrutakse plekk valge lapikesega välja.
ROOSTEPLEKID
Plekki niisutada sidrunimahlaga ja hoida aurul. Niisutamist korrata, kuni plekk kaob. Plekile võib raputada peale peent soola. Tüki aja pärast raputatakse riie läbi ja pannakse päikese kätte pleekima. Vanad roosteplekid kasta vee ja soolhappe lahusesse (mõlemaid võtta võrdselt). Lõpuks pesta pesu-eset tavaliselt, kuna villast puhastada kuuma vee ja piirituse lahusega ja pressida.
PUUVILJA- JA VEINIPLEKID
Värske, kuivamata plekk kasta keeva vette, kuni kõrvaldub.
On plekk juba kuivanud või külma veega märjaks tehtud, siis on kõrvaldamine raskem. Selleks tuleb plekki leotada mõni tund hapupiima-leemega, siis kasta keeva piima, pärast pesta seebiga.
Puuviljapleki koht tõmmatakse pingule mõne nõu üle ja valatakse 50 kuni 80cm kõrguselt keeva vett peale. Pärast sidrunimahla peale pigistada ja päikese käes pleegitada.
KOHVI-, KAKAO- JA ŠOKOLAADIPLEKID
Värske kohviplekk tuleb kiiresti sisse seebitada ja hoida mõni minut kuumas vees.
Seisnud plekkide tarvis veidi vilbata ühe muna valge, lisada 1 sl. glütseriini hulka. Segada hästi läbi, katta selle seguga plekikoht ja lasta seista mõni minut: siis pesta sooja vee ja seebiga.
TINDIPLEKID
Tindiplekid pesuriides leotada värskelt leiges piimas, siis niisutada sidrunimahla, sidrunihappe või viinakivihappega, hapet enne lahustades, ja pesta tavaliselt.
Vananenud plekki tuleb enne söögiõlis leotada, pesta ja siis vaheldumisi piima ning sidrunimahlaga kõrvaldada.
Villasest riidest tuleb tindiplekki kõrvaldada leige piima ja soolaga. Plekikohta kallata piima ja katta soolaga. Seda korrata, kuni plekk on kadunud. Siis puhastada sooja vee ja piirituse lahusega ning pressida paraja kuuma triikrauaga.
Tindiplekk puust, lauast, põrandalt kõrvaldada nagu eelmainitud villasest riidest.
NIISKUSPLEKID
Niiskuse tagajärjel pessu tekkinud hallitusplekke saab kaotada, kui 1l veele segada juurde 20g sidrunhapet. Kui hape lahustunud, siis asetada plekiline ese mõneks tunniks lahusesse. Hiljem loputada hästi mitme veega läbi.
Villasest riidest pleki kõrvaldamiseks puistata plekkinud kohale kriiti, siis sooja triikrauaga kuivatada või asetada sooja ahju.
ROHUPLEKID
Puhastada keeva vee ja seebiga. Jäävad aga siiski jäljed järele, siis peab hõõruma toore, riivitud kartuliga. Ka piiritusega puhastades kaovad rohuplekid riidest.
KÕRVETUSPLEKID
Igale perenaisele võib juhtuda, et triikimisel tekivad pesule pruunid kõrvetusplekid. Sel juhul on parim abi sidrunimahl. Vastavale kohale raputada peent suhkrut, hõõruda tugevasti läbilõigatud sidruniga, lasta mahla veidi sisse imbuda ning pesta pleki kohta puhta veega.
HAPPEPLEKID
Pesta nõrgas sooda või lehelise sulatises.
KÄRBSEMUST
Kärbsemustust eemaldada mööblilt sibulalõigu või puhta alkoholiga.
VÄRVIPRITSMEID AKNARUUTUDELT
Eemaldatatakse kergesti, kui ruudud märjaks teha ja lamedalt rahatükiga hõõruda. Ka vanu vanu värviplekke võib sel teel kergesti eemaldada.
ÕLIPLEKKE MÖÖBLIRIIDEILT
Eemaldatakse järgmiselt. Puuvillaseilt: pesta piiritusega ja uhta leige veega.
Linaselt ja siidilt: pesta ühtlases osas piirituse ja veega, hästi loputada ja lahtise riide puhul vasakult poolt triikida.
Villaselt: ühtlases osas sooja vee ja piiritusega pesta, sellesama riidetükiga üle katta ja kergelt triikida. Vanemate plekkide puhul ennem glütseriiniga tupsutada, lasta mõjuda ja siis salmiaagiveega välja tupsutada. Selleks tarvitada puhast käsna või vatitükki.
PLEKID TUMEDALT NAHALT
Kõrvaldatakse lahusega, mis sisaldab eneses 5g põdrasarvesoola ja 50g sooja vett. Niipea kui tekib vaht, tupsutatakse vedelik ära ja hõõrutakse koht kuivaks.
VERI
Värske vereplekk tuleb kõigepealt pesta leige veega välja. Kui ta sel viisil täielikult ei kao, siis võib seebiga üle pesta. Kunagi ei tohi pesemiseks võtta sooja või koguni kuuma vett. Vanu plekke saab kiiresti kõrvaldada, kui tupsutada vastavaid kohti ettevaatlikult vesinikülihapendiga, misjärel mõne minuti pärast selge veega üle loputada. Selliselt võib toimida, kui pesus säilivad kollased laigud.
Save
Save
Save